Служба чувара поља ЈАЗИП-а организована је и саставни је део општег сектора насловљене Агенције. Рад исте првобитно је био регулиан Одлуком о заштити пољопривредних имања на подручју општине Врбас из 2011. године, а Скупштина општине Врбас на седници одржаној дана 06.10.2016. године, донела је нову Одлуку о заштити пољопривредног земљишта, усева и засада, пољских путева и канала од пољске штете на подручју општине Врбас. Наведеном Одлуком утврђује се начин заштите пољопоривредног земљишта и имања на подручју општине Врбас од штете и крађе које могу починити људи и стока.
Предмет заштите, на основу наведене Одлуке, су усеви и засади на пољопривредом земљишту, само пољопривредно земљиште, пољски путеви и канали за одводљавање и наводњавање, као и пољопривредна механизација. Непостедну заштиту пољопрередног зељишта спроводе чувари поља који су организовани у оквиру Службе чивара поља у Јавној агенији за зоохигијену и пољопривреду општине Врбас.
Служба чувара поља у општини Врбас контролише и спроводи заштиту пољопривредног земљишта површине од преко 32.000 ха.
У свом саставу има 13 запослених и то: шефа службе, пословођу и 11 чувара поља. Чувари поља су распоређени и организовани да врше напред наведену контролу по катастаским општинама Врбаске општине на следећи начин:
-У КО Врбас град, контролу пољопривредних имања обављају 4 чувара поља;
-У КО Бачко Добро Поље контролу пољопривредних имања обавља 1 чувар поља;
-У КО Змајево, контролу пољопривредних имања обавља 1 чувар поља;
-У КО Равно Село, контролу пољоприредних имања обавља 1 чувар поља;
-У КО Савино Село к Косанчић, контролу пољопривредних имања обављају 3 чувара поља;
-У КО Куцура контролу пољопривредних имања обављају 3 чуврара поља.
Организацију и контролу вршења радних задатака Службе чувара поља спроводи шеф службе.
Служба чувара поља ЈАЗИП-а приликом обављања своје делатнсти, остварује сарадњу са судом, полицијом, комуналном инспекцијом, локалним удружењима привредним субјектима, као што су идружења ловаца, риболоваца, удружење пољопривредника, добровољним ватроганим удружењима и водопривреном организацијом: Воде Војводине, а све у циљу што боље заштите пољопривредних имања од штете и крађе. Сарадња са полицијом остварује се када је у одређеим активностима неопходна помоћ и ангажовање запослених у полицији, како би се идентификовали починиоци прекршаја, привредног пресупа или кривичног дела.