Služba čuvara polja JAZIP-a organizovana je i sastavni je deo opšteg sektora naslovljene Agencije. Rad iste prvobitno je bio regulian Odlukom o zaštiti poljoprivrednih imanja na području opštine Vrbas iz 2011. godine, a Skupština opštine Vrbas na sednici održanoj dana 06.10.2016. godine, donela je novu Odluku o zaštiti poljoprivrednog zemljišta, useva i zasada, poljskih puteva i kanala od poljske štete na području opštine Vrbas. Navedenom Odlukom utvrđuje se način zaštite poljoporivrednog zemljišta i imanja na području opštine Vrbas od štete i krađe koje mogu počiniti ljudi i stoka.

Predmet zaštite, na osnovu navedene Odluke, su usevi i zasadi na poljoprivredom zemljištu, samo poljoprivredno zemljište, poljski putevi i kanali za odvodljavanje i navodnjavanje, kao i poljoprivredna mehanizacija. Nepostednu zaštitu poljoprerednog zeljišta sprovode čuvari polja koji su organizovani u okviru Službe čivara polja u Javnoj ageniji za zoohigijenu i poljoprivredu opštine Vrbas.

Služba čuvara polja u opštini Vrbas kontroliše i sprovodi zaštitu poljoprivrednog zemljišta površine od preko 32.000 ha.

U svom sastavu ima 13 zaposlenih i to: šefa službe, poslovođu i 11 čuvara polja. Čuvari polja su raspoređeni i organizovani da vrše napred navedenu kontrolu po katastaskim opštinama Vrbaske opštine na sledeći način:

-U KO Vrbas grad, kontrolu poljoprivrednih imanja obavljaju 4 čuvara polja;
-U KO Bačko Dobro Polje kontrolu poljoprivrednih imanja obavlja 1 čuvar polja;
-U KO Zmajevo, kontrolu poljoprivrednih imanja obavlja 1 čuvar polja;
-U KO Ravno Selo, kontrolu poljoprirednih imanja obavlja 1 čuvar polja;
-U KO Savino Selo k Kosančić, kontrolu poljoprivrednih imanja obavljaju 3 čuvara polja;
-U KO Kucura kontrolu poljoprivrednih imanja obavljaju 3 čuvrara polja.

Organizaciju i kontrolu vršenja radnih zadataka Službe čuvara polja sprovodi šef službe.

Služba čuvara polja JAZIP-a prilikom obavljanja svoje delatnsti, ostvaruje saradnju sa sudom, policijom, komunalnom inspekcijom, lokalnim udruženjima privrednim subjektima, kao što su idruženja lovaca, ribolovaca, udruženje poljoprivrednika, dobrovoljnim vatroganim udruženjima i vodoprivrenom organizacijom: Vode Vojvodine, a sve u cilju što bolje zaštite poljoprivrednih imanja od štete i krađe. Saradnja sa policijom ostvaruje se kada je u određeim aktivnostima neophodna pomoć i angažovanje zaposlenih u policiji, kako bi se identifikovali počinioci prekršaja, privrednog presupa ili krivičnog dela.